SCORPIO 9x19mm FMJ 8g NATO
SCORPIO 9x19mm FMJ 8g NATO
We manufacture the SCORPIO 9x19mm FMJ 8g NATO cartridge for use in the armed forces.
We manufacture the SCORPIO 9x19mm FMJ 8g NATO cartridge in such a way that its quality and properties meet even the most stringent NATO standards. We test the cartridges in our own laboratories in the full range of STANAG 4090, AEP-97 M-CMOPI test regulations.
Although the SCORPIO 9x19mm FMJ 8g NATO cartridge has not been in our production program for a long time, it has already managed to gain very positive references from customers and users in several countries outside and within the European Union.
The cartridges can be packed either in a classic cardboard shipping container or in a standard M2A1 metal box.
Cartridge specifications
| Caliber | 9 x 19 mm |
|---|---|
| Proof Standard | STANAG 4090, AEP-97 M-CMOPI |
| NSN | 1305160072992 |
| Nominal Bullet Mass | 8 g |
| Material of Bullet Jacket | CuZn30 |
| Material of Bullet Core | PbSn |
| Material of Case | CuZn30 |
| Cartridge Length, max. | 29,69 mm |
| Pull Off Force | 200 N |
| Primer Type | Boxer |
| Primer Compound | nekorozivní, s obsahem olova |
| Mean Bullet Velocity V5 (EPVAT 200mm ballistic barrel) | ~ 360 m/s |
| Max. individual pressure +3SD (ballistic barrel 200mm, 9,8" twist rate) | 285 MPa |
| Bullet Energy E16 (calculated value) | 518 J |
| Dispersion 46m HD/VD (ballistic barrel 200mm 9,8" twist rate), max. | 50 mm |
| Action time -54 °C, +21 °C, +52 °C (EPVAT ballistic barrel 202mm), max. | 3 ms |
| Water resistant | Ano |
| Reliable function | -54 - +52 °C |
| Number of cartridges in smallest packing | 50 ks |
| Number of cartridges in cardboard transport case | 1000 ks |
| Number of cartridges in M2A1 case | 1500 ks |
| Dangerous Goods Classification for International Transport (ADR, IMDG, IATA) | UN 0012, 1.4S |