SCORPIO 9mm Luger TFMJ 8g
SCORPIO 9mm Luger TFMJ 8g
The SCORPIO 9mm Luger TFMJ 8g cartridge is a production version of the 9mm Luger FMJ 8g cartridge, from which it differs in the construction of the bullet.
The TFMJ type projectile has a brass cap covering the bottom, so the lead core is not visible. This design solution reduces lead discharge during firing and, in particular, reduces lead leakage when the bullet hits the target.
In combination with a primer without heavy metals and lead, the SCORPIO 9mm Luger TFMJ 8g is an ecological alternative for shooting not only at indoor shooting ranges. This option is currently only available on request.
The ballistic parameters of the cartridge with the TFMJ bullet are identical to the ballistic parameters of the cartridge with the FMJ 8g bullet.
Cartridge specifications
| Caliber | 9mm Luger (9x19mm) |
|---|---|
| Bullet Type | TFMJ |
| Nominal Bullet Mass | 8 g |
| Proof Standard | C.I.P. |
| Material of Bullet Jacket | CuZn30 |
| Material of Bullet Core | PbSn |
| Material of Case | CuZn30 |
| Cartridge Length, max. | 29,69 mm |
| Pull Off Force | 200 N |
| Primer Type | Boxer |
| Primer Compound | nekorozívní, s obsahem olova |
| Energetic Compound | dvojsložkový bezdýmný prach |
| Mean Bullet Velocity V5 (150mm ballistic proof barrel) | 355 m/s |
| Mean Pressure (ballistic barrel 150mm) | 210 MPa |
| Max. individual pressure (ballistic barrel 150mm, 9,8" twist rate) | 235 MPa |
| Bullet Energy V0 (calculated value) | 504 J |
| Dispersion 2R100 / 25m (ballistic barrel 150mm 9,8" twist rate), max. | 45 mm |
| Number of cartridges in commercial box | 50 ks |
| Number of cartridges in cardboard transport case | 1000 ks |
| Dangerous Goods Classification for International Transport (ADR, IMDG, IATA) | UN 0012, 1.4S |