SCORPIO 9mm Luger FMJ 7,5g
SCORPIO 9mm Luger FMJ 7,5g
The SCORPIO 9mm Luger FMJ 7.5g cartridge is designed for sports and training shooting.
This cartridge is suitable for firing from all automatic and semi-automatic weapons chambered on 9x19mm caliber. The SCORPIO 9mm Luger FMJ 7.5g cartridge is designed especially for training shooting applications, but can be used for both sports and self-defense shooting.
Cartridge specifications
| Caliber | 9mm Luger (9x19mm) |
|---|---|
| Bullet Type | FMJ |
| Nominal Bullet Mass | 7,5 g |
| Proof Standard | C.I.P. |
| Material of Bullet Jacket | CuZn30 |
| Material of Bullet Core | PbSn |
| Material of Case | CuZn30 |
| Cartridge Length, max. | 29,69 mm |
| Pull Off Force | 200 N |
| Primer Type | Boxer |
| Primer Compound | nekorozivní, s obsahem olova |
| Energetic Compound | dvojsložkový bezdýmný prach |
| Mean Bullet Velocity V5 (150mm ballistic proof barrel) | 375 m/s |
| Mean Pressure (ballistic barrel 150mm) | 210 MPa |
| Max. individual pressure (ballistic barrel 150mm, 9,8" twist rate) | 235 MPa |
| Bullet Energy V0 (calculated value) | 527 J |
| Dispersion 2R100 / 25m (ballistic barrel 150mm 9,8" twist rate), max. | 8 mm |
| Number of cartridges in commercial box | 50 ks |
| Number of cartridges in cardboard transport case | 1000 ks |
| Dangerous Goods Classification for International Transport (ADR, IMDG, IATA) | UN 0012, 1.4S |