SCORPIO 9mm Luger FMJ 8g
SCORPIO 9mm Luger FMJ 8g
The SCORPIO 9mm Luger FMJ 8g cartridge is our most popular production variant of 9mm cartridges in civilian standard.
The SCORPIO 9mm Luger FMJ 8g cartridge is a universal cartridge for use in all weapons chambered on 9x19mm caliber and can be used for all civilian shooting applications.
Cartridge specifications
| Caliber | 9mm Luger (9x19mm) |
|---|---|
| Bullet Type | FMJ |
| Nominal Bullet Mass | 8 g |
| Proof Standard | C.I.P. |
| Material of Bullet Jacket | CuZn30 |
| Material of Bullet Core | PbSn |
| Material of Case | CuZn30 |
| Cartridge Length, max. | 29,69 mm |
| Pull Off Force | 200 N |
| Primer Type | Boxer |
| Primer Compound | nekorozívní, s obsahem olova |
| Mean Bullet Velocity V5 (150mm ballistic proof barrel) | 355 m/s |
| Mean Pressure (ballistic barrel 150mm) | 210 MPa |
| Max. individual pressure (ballistic barrel 150mm, 9,8" twist rate) | 235 MPa |
| Bullet Energy V0 (calculated value) | 504 J |
| Dispersion 2R100 / 25m (ballistic barrel 150mm 9,8" twist rate), max. | 45 mm |
| Number of cartridges in commercial box | 50 ks |
| Number of cartridges in cardboard transport case | 1000 ks |
| Dangerous Goods Classification for International Transport (ADR, IMDG, IATA) | UN 0012, 1.4S |